5 реально існуючих екзоскелетів

5 найбільш перспективних екзоскелетів

Екзоскелет — це пристрій, призначений для відновлення втрачених функцій, збільшення сили м’язів людини і розширення амплітуди рухів за рахунок зовнішнього каркаса і привідних елементів.

Часто екзоскелети фігурують у фільмах та відеоіграх і мають неймовірні характеристики. В реальності ж їх технології не настільки вражаючі, хоч вже й існують гідні екземпляри. Отож, ми підібрали п’ятірку найбільш перспективних, на наш погляд, екзоскелетів.

1. Human Universal Load Carrier (HULC)

HULC

HULC розроблений американською компанією Ekso Bionics і знаходиться під розвитком військово-промислової корпорації Lockheed Martin. Екзоскелет призначений для військових і дозволяє солдатові піднімати до 70 кг і переносити до 90 кг вантажу по пересіченій місцевості із середньою швидкістю 4.8 км/год, а також здійснювати пробіжки зі сшидкістю до 18 км/год у “спринтерському” режимі. При цьому, все навантаження HULC бере на себе, що запобігає травмуванню оператора.

2. Raytheon XOS-2

Raytheon XOS-2

Raytheon XOS-2 є, свого роду, аналогом HULC, але на відміну від нього, екзоскелет масивніший і значно потужніший. Оператор XOS-2 здатен неодноразово піднімати і переносити вантаж до 95 кг, відчуваючи реальну вагу до 5 кг. Але через свою потужність Raytheon XOS-2 потребує постійного під’єднання до мережі живлення, що є суттєвим недоліком. Розробники екзоскелета планують використовувати XOS-2 не тільки у військовому, а й в цивільному сегменті. За їх словами, Raytheon XOS-2 може стати досить корисним у будівництві.

3. ReWalk 6.0

ReWalk 6.0

Це вже 6-та версія екзоскелету ReWalk, який дає можливість людям із параплегією (параліч верхніх або нижніх кінцівок) змогу стояти, ходити та підніматися сходами. Від попередніх версій ReWalk 6.0 відрізняється покращеним дизайном, що пристосовують до анатомічних особливостей окремого користувача, вдосконаленим програмним забезпеченням, а також вищою швидкістю ходьби – до 2,5 км/год. Екзоскелет працює від розміщеного в рюкзаку акумулятора і керується дистанційним пультом, що одягається на зап’ястя і розпізнає рухи користувача.

4. Hybrid Assistive Limb (HAL)

HAL

Hybrid Assistive Limb був розроблений Цукубським університетом та японською роботехнічною компанією Cyberdyne Inc. Екзоскелет призначений для експлуатації як здоровими людьми для підвищення фізичних можливостей, так і для реабілітації людей з певними вадами кінцівок. Існує дві версвії HAL: HAL 3 – для поліпшення чи відновлення функцій ніг та HAL 5 – для поліпшення чи відновлення функцій ніг, рук і торсу. Hybrid Assistive Limb керується вмонтованим комп’ютером, який аналізує електричні імпульси від м’язів та активує необхідні сервоприводи.

5. Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS)

TALOS

Хоч TALOS не зовсім “вписується” в цей перелік, так як знаходиться на стадії розробки і поки що був представлений лише його прототип, все ж екзоскелет вартий уваги.

TALOSспільний проект американських промислових, державних і академічних установ, в числі яких вже знайомі Lockheed Martin та Raytheon. Екзоскелет розробляється для військових цілей і передбачається, що його конструкція буде забезпечувати зв’язок, навігацію, контроль життєзабезпечення власника та захист нового покоління у вигляді “рідкої керамічної броні“, заснованої на нанотехнологіях. За словами розробників, TALOS забезпечує захист 60% тіла людини, в той час, як сучасні бронежилети лише біля 18%. Крім цього, екзоскелет має й інші, не менш корисні функції, такі як нічне бачення та терморегуляція.